Kako otroka prepričati, da bi jedel zdravo
Starši si želimo, da bi otroci jedli zdravo, a kaj ko jih ima večina rajši hrenovke in ocvrt krompirček.
Ko bi radi, da naš otrok vase spravi vsaj nekaj žlic zelenjave oziroma sadja, se poslužujemo vseh mogočih trikov. Najbrž ste že ugotovili, da le malo našega prigovarjanja, kako je zelenjava in sadje zdravo, ne deluje tako kot bi si želeli. Tudi to, da otroku obljubljamo nagrado v obliki nezdrave hrane, če bo pojedel zelenjavo s krožnika, nima pravega učinka, saj nam pogosto zmanjka vztrajnosti in damo otroku nagrado, četudi je le malo zelenjave pristalo v želodcu. Izbirčnost je sicer običajno samo prehodna faza, vseeno pa je lahko za starše precej stresna.
Posredujemo vam nekaj nasvetov in manjših trikov, s katerimi boste otroka prepričali da poje in morda tudi vzljubi bolj zdravo hrano.
-
- Otroke vključimo v pripravo hrano. Otroci veliko rajši pojedo obrok, če ga sami pomagajo pripraviti. Lahko jih vključimo že v njegovo načrtovanje. Nato naj režejo, mešajo, okrasijo krožnike … In nato svoj izdelek tudi pojedo.
- Otroci naj bodo pred obrokom lačni. Če otroci pol ure pred kosilom pojedo prigrizek, gotovo ne bodo navdušeni nad špinačo. Pustimo jim, naj se hrane veselijo. Pravijo, da je lakota najboljša začimba!
- Če otrok ne mara zelenjave, jo skuhajte, zmečkate in ponudite v obliki pireja. Nekaj koščkov zelenjave lahko skuhate s krompirjem in naredite pire. Prav tako lahko zelenjavo skrijete v juho; otroci imajo po navadi veliko raje zelenjavne juhe, ki so zmiksane, kot tiste, po katerih plava cela zelenjava.
- Otroka ne silite. Kazen za to, da otrok ni pojedel vsega s krožnika ima velikokrat negativen učinek. Če otrok, na primer, ne mara brokolija in ga boste, če ga ne bo pojedel, kaznovali tako, da mu ne boste gledat risanke, boste pri otroku povzročili še večji odpor do te zelenjave.
- Otroka pohvalite. Pohvale so pri nekaterih otrocih zelo učinkovite. Pohvalite in jih nagradite npr. z nalepko, ki jo otrok zbira za album. Raziskave so pokazale, da so otroci zelo motivirani, ko se morajo »boriti« za nagrado.
- »Pri nas jemo vse«. Ne navadite se kuhati posebej za odrasle in posebej otroke. Bolje je pripraviti en obrok, ga dati na mizo in otrokom dovoliti, da se sami odločijo, ali bodo ponujeno jedli. Ker pogosto oponašajo vedenje svojih staršev, bodo morda kmalu začeli jesti vse, kar boste postavili prednje. Domače pravilo, da v družini jemo vse oz. vsaj poskusimo, kaj je na krožniku, preden si ustvarimo mnenje, pride še kako prav.
- Nikoli ne nagrajujte s hrano. »Če boš pojedel brokoli, dobiš sladoled,« je popolnoma napačna metoda, pravijo psihologi. Na ta način bo imel otrok še manj rad to hrano, vse bolj pa bo oboževal tisto, ki jo dobi za nagrado.
- Jejte skupaj z otrokom. Otroci zelo radi posnemajo in veliko raje pojedo s svojega krožnika tisto, kar pojedo tudi njihovi starši, bratje in sestre.
- Najprej postrežemo »nepriljubljen« del kosila. Če je kosilo sestavljeno iz več delov, lahko »nepriljubljen« del (npr. solata, zelenjavna priloga) na mizo postavimo nekaj minut pred ostalim. Ni čisto po etiketi, je pa zelo učinkovito, kadar so otroci lačni.
- Kosilu sledi posladek. Navada, da po kosilu sledi majhen posladek, je za otroke lahko zelo dobra motivacija. S tem vzpostavimo tudi pravilo, da so sladkarije na vrsti enkrat dnevno in ne, kadarkoli nam zadišijo.
- Nezdrave prigrizke nadomestite z zdravimi. Poskusite nezdravo hrano, kot sta recimo čips in čokolada, nadomestiti z bolj zdravo različico. Otroku ponudite oreščke, na trakove narezan korenček, sadni čips, rozine namesto bonbonov,.
- Surova zelenjava namesto kuhane. Številni otroci ne marajo kuhane zelenjave, z veseljem pa jedo surovo. Zakaj jih pri tem ne bi podprli? Solata, surova cvetača in brokoli, korenček, redkvice, mlada špinača (v solati), paprika, paradižnik, zelje, rdeča pesa … Ogromno zelenjave je odličen surov prigrizek.
- Obrok naj bo prijeten družinski dogodek. Zajtrk, kosilo ali večerja naj ne bo tekmovanje, v katerem poskusimo v otroka stlačiti čim več zdravega, ampak prijeten dogodek, pri katerem se zbere družina, skupaj jé, klepeta in se povezuje. V takšnem vzdušju gre tudi hrana bolj v slast!
MALI TRIKI, S KATERIMI VAM BO MORDA USPELO
Poleg naštetega, lahko poskusite še z nekaterimi malimi ukanami, s katerimi boste otroka zelo verjetno prepričali, da bo pojedel nekaj zdravega in mu mogoče celo pomagali vzljubiti zdravo hrano.
Poskušajte otroku ponuditi sadje in zelenjavo na drugačen način.
Veliko bolj se mu bodo zdele zanimive paličice surove zelenjave kakor kuhane na krožniku. Poleg tega jih lahko je kar z rokami in jih pomaka v različne omake, kar je še bolj zanimivo.
Korenje, narezano na paličice, bo šlo malčku zagotovo bolj v slast! / FOTO: www.sxc.hu
Okrasite krožnik, saj otroci velikokrat najprej jedo z očmi.
Toast lahko z modelčki za piškote narežemo na majhne srčke in zvezdice, ki jih bodo že zaradi majhnosti in oblike z veseljem pojedli.
Z zelenjavo okrasite jed, ki jo vaš otrok tudi sicer najbolj obožuje. Iz zelenjave lahko ustvarite živalice, smeškote, pokrajino – olive za oči, paradižnik za usta, paprika za nos, brki iz drobnjaka, lasje iz brokolija … Tudi z različnim sadjem, sirom se lahko poigrate in okrasite krožnik z zdravo malico.
Pripravite piknik v jedilnici.
Poleti pogrnite odejo na zelenico, sedaj, ko pa smo primorani ostati doma, pa lahko odejo za piknik pogrnete v dnevni sobi ali jedilnici. V manjše posodice narežite različno sadje. V vsako posodico dajte še zobotrebec ali desertno vilico in jih postavite na odejo za piknik. Otroci obožujejo hranjenje na nekoliko drugačen način, nad zobotrebci bodo zagotovo navdušeni in z veseljem bodo nanj nabadali sadje ter ga jedli (če so otroci še majhni, zobotrebci ne pridejo v poštev, bolje je, da jedo kar z rokami). Tak poseben piknik si bodo želeli še večkrat ponoviti. Vendar bodite vztrajni: piknik naj bo vedno sadni ali zelenjavni, nikar zdrave hrane ne zamenjajte s piškotki in čokoladicami!
Krožnik s hrano poimenujte z zabavnim imenom
Če bo hrana imela zabavno ime, jo bodo otroci rajši jedli. Hrani na krožniku dajmo smešna imena – ocvrta cvetača lahko postane »drevo dojenček« ali »hrana za dinozavre«.
Nekaj idej lahko vidite spodaj v foto galeriji.
jagodna ribica za pogumne plavalce (opečenec s kremnim sirom in svežim sadjem)
-
Cvetoči travnik
Klovn fižolček (mesni burger s stročjim fižolom)
-
Ptiči v gnezdu (mesne kroglice z rezanci in solato)
Viri:
http://www.ringaraja.net/clanek/kako-otroka-prepricati-da-bi-jedel-zdravo_8288.html
https:/ ustna-medicina.com/zabavne-in-zdrave-otroske-jedi/
https://www.dobrezgodbe.com/prosti-cas/zabavni-krozniki-za-najmlajse
https://www.bibaleze.si/koristne_informacije/zdravo-in-zabavno.html