Prehrana – igre za vsak dan
V teh dneh, ko smo izolirani doma in z otroci preživljamo več časa, vam posredujemo nekaj idej za preproste a tudi poučne igre, s katerimi lahko vzpodbujate otroško domišljijo in ustvarjalnost. Pri teh igrah ne boste potrebovali veliko priprave in materiala, temveč samo nekaj vašega časa.
NARISANO KOSILO
Otroka lahko zamotite med pripravljanjem kosila ali večerje, pa še zabavno bo za celo družino.
Pripomočki: večji list papirja, barvice ali voščenke, lepilni trak
Mizo prekrijte z velikim listom papirja in ga v kotih prilepite na podlago. Pred vsakim družinskim članom naj otrok z barvicami ali voščenkami nariše krožnik, prtiček, jedilni pribor in skodelico.
Med kuhanjem pripovedujte, kaj pripravljate. Otrok lahko vsako jed »postreže« na krožnike. Recite mu, naj odmeri primerno količino za vsakega člana družine. Tako naredite z vsako jedjo, ki jo nameravate postreči. Verjetno otrokove risbe ne bodo prav podobne vaši hrani. Ne bodite presenečeni, če bodo paradižniki modri, krompir zelen in podobno. Zabavno bo tudi opazovati, kdo je po otrokovem mnenju največji jedec v družini.
ZDRAVA HRANA
Pripomočki: trši papir, slike hrane
Starši se od nekdaj trudimo prepričati otroka, da bi jedel zdravo.
Način prehranjevanja v zgodnjem otroštvu namreč močno vpliva na človekovo zdravje v zrelejših letih.
Sestavite seznam, v katerem hrano razdelite v štiri osnovne skupine:
- sadje in zelenjava
- mlečni izdelki
- meso
- Žita
Iz revij izrežite po nekaj slik za vsako skupino in jih nalepite na večji list papirja. Otroku povejte, da za zdravje potrebujemo hrano iz vseh štirih skupin. Možen je tudi drugačen pristop: večji list papirja razdelite na štiri dele, enega za vsako skupino. Izrežite različne slike hrane in jih nalepite na kartonaste kartice, ki naj jih otrok razvrsti po skupinah.
Ko otrok spozna osnovne skupine prehrane, naj ovrednoti vašo večerjo.
ZABAVNE PALAČINKE
Pripomočki: testo za palačinke
Kdo pravi, da palačinke ne morejo biti zabavne? S to igro boste poskrbeli za priljubljeno kosilo in še za razvedrilo.
Ne pozabite, da smejo peči izključno odrasli in otrokom ne dovolite, da se bodo dotikali vročih površin. Naredite maso za palačinke in jo nekaj vlite v ponev. Oblikujte črke, preproste živali (npr. riba, zajček ipd..), obraz, avto ali karkoli, kar utegnete narisati, preden se masa strdi. Pri risanju si pomagajte z dresirno vrečko (ali vrečki za zamrznjena živila odrežite majhen rob). Ko se robovi risbe strdijo, čeznjo prelijte toliko mase, da prekrije površino ponve. Tako boste spekli pravo palačinko, ki bo na eni strani izbočena v obliki, ki ste jo narisali. Lahko pa spečete samo narisane oblike.
SKLEDICE IN KOZARCI
Pripomočki: dva prozorna kozarca, prozorna skleda, voda
Psiholog Jean Piaget je spremenil mišljenje odraslih s svojo tezo, da otroci niso le majhni odrasli, temveč dejansko drugače razmišljajo. To je dokazal s posebnim poskusom.
Vzemite dva enaka prozorna kozarca (najboljši so visoki in ozki). Napolnite ju z vodo do enake višine, potem pa otroka vprašajte, ali je v obeh res enaka količina vode. Potem vsebino enega kozarca zlijte v široko in plitko stekleno skledo. Otrok bo trdil, da je ali v skledi ali pa v kozarcu več vode. Če otrok pravi, da je v v obeh posodah enako vode (torej je že dojel princip ohranjanja količine), ga vprašajte, zakaj se potem zdi, da količina ni enaka. Otrok, ki resnično razume ta koncept, vam bo pojasnil, da morate vodo samo preliti iz sklede nazaj v kozarec, pa boste ugotovili, da je je enako kot v drugem kozarcu.
Otroci ponavadi dojamejo načelo ohranjanja pri 5 do 7 letih, vendar to ni pravilo, temveč samo grobi starostni okvirji.
Vir:
Bennett Steve in Ruth. 365 dni brez televizije. Igre za vsak dan v letu. Mladinska knjiga Založba d.d., Ljubljana 2000