- Ljubljanska cesta 70, 1230 Domžale, Slovenija
- 01/72 48 300
- info@vrtec-domzale.si
Pravilna prehrana otrok je zelo pomembna. Otroci začnejo že zelo zgodaj spoznavati okuse in razvijati prehranske navade. Posledice napačnega prehranjevanja pa jih lahko spremljajo vse življenje. Pomembno je, da se v tem obdobju oblikujejo ustrezne prehranske navade, da otroci osvojijo čim več prehranskega znanja in ustvarijo pozitiven odnos do zdravega načina prehranjevanja, kar je dobra popotnica za kasnejša življenjska obdobja.
Skrb za zdravje otrok je v Vrtcu Domžale v ospredju tudi pri načrtovanju prehrane. Večina otrok preživi v vrtcu dve tretjini svojega časa, zato z vso odgovornostjo in strokovnostjo pripravljamo prehranjevalni program za posamezno starostno obdobje. Z uravnoteženo prehrano, ki ustreza potrebam otrok, pripomoremo k pravilni rasti in razvoju ter psihofizični kondiciji otrok.
Otroci imajo prirojeno nagnjenost k sladkim in slanim okusom ter k zavrnitvi kislih in grenkih okusov.
Obstaja skrb, da so lahko prav te prehranske nagnjenosti lahko predpogoj za neuravnoteženo prehrano, saj imamo v okolici dostopno in cenovno ugodno energijsko bogato hrano, ki vsebuje veliko sladkorja, maščob in soli.
Enostavne sladkorje najdemo v živilih, kot so sladkarije, sladice in sokovi, vendar so ti sladkorji pogosto skriti v nekaterih živilih: kečapu, žitih za zajtrk, pekovskih izdelkih, sadnih jogurtih in desertih, konzerviranem sadju in zelenjavi ter raznih gotovih omakah.
Otrokom je potrebna zelo majhna količina soli (1 do 2 g na dan). Svoje potrebe bodo naravno zadovoljili s pravilnim načinom prehrane. Tako kot k sladkemu, imajo otroci prirojeno nagnjenost k slanemu. Zato je velika verjetnost, da bodo otroci, ki imajo na jedilniku veliko slanih jedi, razvili še večjo nagnjenost k dodatnemu soljenju, znano pa je, da velika količina soli lahko povzroči zdravstvene težave pozneje v življenju, npr. visok krvni tlak. Poleg soli, ki jo dodajamo pri pripravi jedi, je treba omeniti, da so velike količine soli že skrite v hrani, predvsem v obdelani hrani, kot so kruh, mleko, žita za zajtrk, mesni izdelki, siri, omake in konzervirani izdelki.
V naših kuhinjah še posebej skrbimo za zmanjšanje količine sladkorja in soli v otroški prehrani. S pravilno izbiro izdelkov z nizko vsebnostjo sladkorja in soli ter s skrbno pripravo obrokov poskrbimo, da naši otroci ne zaužijejo preveč belega rafiniranega sladkorja in soli. Bel sladkor v veliki meri nadomeščamo z medom, suhim sadjem, ekološkim zgoščenim jabolčnim sirupom, cimetom ipd. Otroke spodbujamo k pitju vode in nesladkanih čajev. Sokovi (predvsem s 100% sadnim deležem) so le občasno kot del glavnih obrokov. Pri načrtovanju jedilnika, izbiri živil in sami pripravi obrokov (dosoljevanju) pa nadziramo, da tudi vnos soli za otroke ni prevelik. Tudi iz tega razloga je večina sestavin v naši hrani svežih in po možnosti izdelanih v domačih kuhinjah.
S tem dosegamo naslednje cilje:
Pripravila
Simona Klarič, org. prehr
Ravnateljica
Nina Mav Hrovat
Ljubljanska cesta 70,
1230 Domžale, Slovenija
tel: 01/72 48 300
fax: 01/72 48 295