28/03/2020
Matematika predlogi aktivnosti
ENOSTAVNE AKTIVNOSTI ZA URJENJE MATEMATIČNIH VEŠČIN PRI OTROCIH
- OD NAJMANJŠEGA K NAJVEČJEMU: pred otroka položite orodje, barvice, čevlje, slamice različnih velikosti. Otrok naj jih razvršča po velikosti od najmanjšega do največjega in obratno. Mlajšim otrokom narišite dolžine npr. posameznih slamic/barvic od najmanjših do največjih na list in naj najprej začnejo s polaganjem pripadajoče velikih predmetov na predlogo iz lista. Kasneje ko otrok osvoji koncept s pomočjo konkretnih predmetov lahko aktivnosti nadgradite z aktivnostjo (razvrščanje zmajev po velikosti in barvi- najdete med zabavnimi učnimi in delovnimi listi s področja matematike- 2 del).
- UPORABA MATEMATIČNIH IZRAZOV: z otrokom se igrajte gibalno igrico z navodili kot so npr. dotakni se nečesa kar je večje kot ta stol, manjše kot barvica… Dotakni se nekaj zelo majhnega ipd…
- SEŠTEVANJE (predšolski oz. otroci, ki že imajo usvojene številske predstave ter razlikujejo in razumejo pojme več/manj): (uporabite delovni list – (pikapolonice koliko manjka, najdete med zabavnimi učnimi in delovnimi listi s področj matematike – 2 del). 1. različica (številski simbol-število). S vprašajem pokrijte številko na kartici. Otrok sešteje pikapolonice na desni in pove število. Ko pravilno prešteje odkrijete število pod vprašajem, da otrok še vizualno prepozna določeno število. 2. različica: pokrijte drugo skupino predmetov in otroka vprašajte koliko jih še manjka do zapisanega števila. Naj si pomaga s pomočjo štetja na prste.
- ŠTEVILA V ZDROBU: otrok naj kopira obliko števil v zdrob/riž, ki ga nasujete v posodo. Različica: v zdrob/riž skrijte kartončke/kose papirja na katerem so pikice različnih števil v vrednosti od 1-10. Na drug list papirja naredite mrežo s števili od 1-10 in otrok naj išče kartončke s pikicami v posodi in jih polaga na pripadajoče število na listu zunaj posode.
- URIM BARVE: vzemite par posod iz kuhinje. V eno zmešajte različne kocke lego/duplo. V ostale posode položite v vsako po eno kocko različne barve in otrok naj ostale kocke razvršča po barvah. Poleg barv pa lahko s kockami uri tudi sestavljanje stolpa od največjega k najmanjšemu. Otrok lahko barve uri tudi s pomočjo predloge (lahko uporabite delovni list razvrščanje zmajev po velikosti in barvi, ki ga najdete med zabavnimi učnimi in delovnimi listi s področja matematike – 2 del), na predlogo z zmaji namešča na kartončke razrezane zmaje.
Po barvi lahko razvrščate tudi cofke, ali naredite barvne kroglice iz plastelina itd.
- ZABAVNA ZAPOREDJA: uporabite kocke lego/duplo in z otrokom urite različna zaporedja. (Lahko uporabite tudi delovne liste – zaporedja krogci, zaporedja kvadratki in zaporedja delovni stroji ki jih najdete med zabavnimi učnimi in delovnimi listi s področja matematike – 2 del), katere pa lahko otroci rešujejo tudi preko računalnika, kjer vam otrok samo ustno pove katera barva sledi.
- UČENJE SIMETRIJE S KOCKAMI: z otrokom urite simetrijo in prostorske odnose s pomočjo tabele za lego/duplo kocke. Čez sredino tabele navpično nalepite tanek list papirja. Na levo polovico sestavite obliko iz kock (glej slika spodaj), otrok naj enako naredi na desni strani.
- ŠTEVILA IN ŠČIPALKE: iz kartona ali tršega papirja izrežite števila od 1-10. na vsako število naj otrok namesti toliko ščipalk kolikor je število. Pri tem ga povabite, da še s prstkom potuje po številu. Če nimate toliko ščipalk pa lahko na določeno število otrok polaga kakšen drug material (npr. na število tri položi 3 fižole ali tri kocke, lahko tudi to naredite iz sponk ipd.). Izrežite malo večji karton, morda iz odpadle škatle, nanj napišite števila. Otrok lahko iz plastelina naredi male kroglice, ki jih bo postavljal na karton s števili in tako uril številske predstave. Toliko kroglic kot predstavlja število. To lahko naredite tudi iz lego kock toliko kock v stolpu kot predstavlja število.
- PRIMERJANJE ŠTEVIL VEČJE/MANJŠE/ENAKO (predšolski) : pred otroka položite nekaj predmetov npr. kock, poljubnih igrač. Skupaj preštejte predmete na eni strani in na drugi strani. Naj vam pove na kateri strani je več/manj/enako predmetov.
- AKTIVNOSTI RAZVRŠČANJA: razvrščajte predmete po eni/več lastnostih. Lahko uporabite delovne liste – rože razvrščanje, ki jih najdete med zabavnimi učnimi in delovnimi listi s področja matematike 2 del, kjer otrok najprej razvršča rože po isti barvi, nato po obliki v notranjosti cvetov, lahko jih ureja po velikosti… Razvrščajte jedilni pribor, perilo, modelčke za peko. Lahko razvrščate kocke po obliki ali jajčka po velikosti…..
- GIBALNA IGRICA ZA URJENJE ŠTEVIL: (Uporabite delovne liste – število pike-kartice za polaganje, ki jih najdete med zabavnimi učnimi in delovnimi listi s področja matematike – 2 del). Otrok naj izvleče določeno kartico in naredi toliko poskokov kolikor je izžrebano število.
- IGRA Z GUMICAMI IN PLOŠČO ZA DUPLO KOCKE: uporabite ploščo za duplo kocke in navadne gumijaste elastike. Izdelajte različne geometrijske oblike (kvadrat, trikotnik, pravokotnik) ali pa uporabite delovne liste – geobord predloga, ki jih najdete med zabavnimi učnimi in delovnimi listi s področja matematike – 1 del.
- ISKANJE RAZLIK: otroku pokažite na računalniku slike. Uporabite tudi delovne liste – iskanje razlik, ki jih najdete med zabavnimi učnimi in delovnimi listi s področja matematike 1 in 2 del),in naj med slikama poišče razlike in jih opiše.
- TANGRAM AKTIVNOST: Uporabite tudi delovne liste – tangram aktivnosti, ki jih najdete med zabavnimi učnimi in delovnimi listi s področja matematike 2 del, kjer na črno-belo podlago na koncu priloge otrok lepi barvno različico. Koščke oblik naj sestriže – s tem uri tudi finomotoriko in jih na koncu nalepi.
- SADIMO ROŽICE: list razrežite na 10 kartončkov za števila od 1-10. Naredite 10 srednje velikih kroglic iz plastelina. Na vsak kartonček na eno stran narišite tolikšno število rožic kot je na drugi strani zapisano število. Pred otroka položite slamice (če nimate slamic so lahko vejice, paličice)in otrok naj v plastelin zapiči tolikšno število slamic, paličic kolikor je število na kartončku. Na koncu kroglice s slamicami razporedite v zaporedje od najmanjšega števila do največjega.
- RAZVRŠČANJE IGRAČ: prinesite 5 škatel za čevlje. V vsako položite list papirja na katerem je število od 1-5 in pod njim pripadajoče število pik. Otrok mora v vsako škatlo prinesti tolikšno število igrač kot je zapisano na listu. Lahko pa razvrščate različne predmete, ne samo po število, ampak tudi po barvah.
- ŠTEVILA IZ PLASTELINA/SLANEGA TESTA: na liste A4 z barvnimi flumastri napišite števila od 1-10. Položite jih v plastično prozorno mapo za shranjevanje listov (če jih imate). Otrok naj oblikuje iz plastelina števila in jih položi na predloge.
Za še bolj zabavno igro in popestritev vsakdana, si lahko pogledate tudi Zabavne učne in delovne liste za male radovedneže, ki smo jih pripravili za vas.
Lahko jih natisnete ali pa se poigrate s prstki kar preko ekrana.