
Prijateljstvo
Mnogi antropologi trdijo, da je sposobnost sklepanja prijateljstev in zavezništev ena gonilnih sil evolucijskega razvoja. Ljudje smo socialna bitja, ki brez stikov z drugimi ljudmi ne moremo. Veliko ljudi je imelo zato v času karantene zato veliko težav in stisk. Tudi otroci, čeprav imajo ob sebi odrasle, pogrešajo prijatelje.
Večina otrok ima močan občutek, kakšen mora biti dober prijatelj. Prav tako ponavadi hitro pokažejo, kako se mora prijatelj vesti.
Odrasli se moramo z otrokom pogovarjati o tem, kakšne prijatelje si želi in kakšni naj bodo do njega. Potem naj tudi otrok pove, kakšen je on do svojih prijateljev. S tem bo dobil v uvid, da je prijateljstvo vzajemen proces, poleg tega pa se bo ukvarjal s svojimi ravnanji v odnosu do drugih.
O tem, kako sklepati prijateljstva, kaj pomeni biti dober prijatelj, kaj zanesljivo ne sodi v prijateljske odnose, kako reševati spore s prijatelji …, se z otrokom lahko pogovarjamo, otroka učimo z zgledom, igramo vloge – ali beremo! Raziskave kažejo, da se možgani ob prebiranju leposlovja odzivajo podobno, kot da bi situacije sami doživljali v resničnem življenju. Na srečo je zgodb, ki tematizirajo otroško prijateljstvo precej.
Za vas smo posneli video s pravljico Miška želi prijatelja, ki je dostopna na tem videu.
Predstavo so zaigrali tudi iz vrtca Krkine lučke iz Straže
Glasbena šola Ormož je predstavo Miška želi prijatelja odigrala takole: