Kuhajmo z malčkom zdravo in zabavno
KUHAJMO Z MALČKOM ZDRAVO IN ZABAVNO
Večina otrok z veseljem pomaga v kuhinji. Izkoristimo te dneve in se skupaj z otroki zabavajmo tudi v kuhinji. Lahko vključimo tudi živila, ki jih po navadi nočejo jesti, saj je veliko večja verjetnost, da jih bodo poskusili, če jih bodo sami pripravili. Nevarnosti, ki so vedno prisotne v kuhinji, se je seveda treba zavedati (ostri noži, vroče pečice, elektrika, nevarni gospodinjski pripomočki, plin itd.), vendar pa to še ne pomeni, da nam otroci ne morejo pomagati pri pripravi obrokov. Opozorimo jih na nevarnosti, jim razložimo možne posledice nepazljivosti in dobro preverimo, ali so razumeli. Naloge, ki jim jih dodelimo, morajo biti primerne njihovi starosti. Predšolski otroci nam lahko pomagajo pri pripravi sestavin in pripomočkov, vlivanju tekočin (npr. v pekač), razbijanju jajc, dodajanju suhih sestavin, mešanju, dekoriranju, rezanju mehkih živil (npr. banane), pripravljanju mize in pospravljanju. Otroci nas bodo presenetili. Važno je le, da gremo korak po koraku in da ne ubiramo bližnjic ali pa otrok ne podcenjujemo, saj zmorejo veliko več, kot si mislimo.
Če otroka vključimo v proces priprave hrane, je dobro, ker:
– otrok, ki sodeluje pri pripravi hrane, jo bo zelo verjetno tudi z največjim veseljem pojedel;
– kuhanje, pri katerem sodelujejo otroci in starši, družino povezuje in krepi njene vezi;
– z učenjem kuhanja otrok hkrati spoznava pomen zdravega prehranjevanja;
– med kuhanjem si otroci širijo besedni zaklad in večajo matematično znanje (npr. štejejo, tehtajo) ter razvijajo ustvarjalnost;
– s kuhanjem se otrok uči skupinskega dela in razdelitve vlog, kar mu bo koristilo pozneje v življenju;
– kuhanje spodbuja razvoj otrokovega mišljenja. Med kuhanjem otroci živila razporejajo, analizirajo, klasificirajo in primerjajo.
– kuhanje je tudi odlična priložnost za razvijanje otrokovih motoričnih spretnosti. Ko otroci gnetejo, oblikujejo in mešajo, razvijajo hkrati grobo in fino motoriko. Koordinacija med očmi in kontrolo mišic pa se razvija, ko režejo, zlivajo, merijo in lupijo živila.
Bodite potrpežljivi in vključite svoje psihološko znanje. Z igro in animacijo dosežemo ogromne rezultate, zdrav in odgovoren način razmišljanja, kar je ena najkoristnejših popotnic za otroke. Če popackajo kuhinjo, nič za to. To, kar nam čez nekaj let vrnejo, je neprecenljivo.
Posredujemo vam nekaj receptov, pri katerih lahko sodelujejo vaši otroci. Ti recepti bodo vzpodbudili otroke, da bodo vzljubili sadje in zelenjavo in hkrati vzpodbujajo tudi njihovo kreativnost.
RECEPTI S SADJEM
SADNI METULJČEK
Sestavine:
1 banana
1 kivi
2 čokoladna piškota
2 žlica tekočega medu
pol lončka tršega jogurta
2 suhi marelici
4 orehova jedrca
2 žlici žitaric
Priprava:
1. Olupi banano in kivi.
2. Pripravi večji raven pladenj.
3. Banano prereži na pol – po dolgem.
4. Polovico banane daj na sredino pladnja.
5. Pol jogurta vsuj na eno stran banane, pol na drugo.
6. S kuhinjskim ali navadnim čopičem iz jogurta oblikuj krila.
7. Odreži dve rezini kivija na sredini, da bosta enako veliki in jih položi na zgornji del krila.
8. Čokoladna piškota položi na spodnji del krila.
9. Ob robu kril pokapaj med.
10. Okoli kivija potresi žitarice.
11. Na sredino kivija in na trup položi orehova jedrca.
12. Na piškota položi suhi marelici.
https://www.bogastvozdravja.si/odnosi-in-druzina/otroci/1077-otrok-v-kuhinji
SADNE ŽIVALCE ZA POJEST
Lačna gosenica: za telo gosenice uporabite grozdje, za glavo jagodo, za nogice, nos in oči hruško, za sonce pomarančo in korenček in mlado špinačo.
Metulj: Za telo uporabi grozdje, za krila koščke jagod in za tipalke na tanko narezana jabolka.
Sovica: Za telo uporabi pest borovnic, za krila koščke jagod, za obraz narezano pomarančo, na njo položiš banano in borovnice za oči in jagode za kljun in ušesa. Sovica lahko stoji tudi na veji, ki jo narediš iz banane.
Kača: Če na leseno palčko izmenjujoče nanizaš koščke banan in jagod lahko dobiš kačo. Za obraz uporabi celo jagodo. Oči ima lahko iz borovnic.
Avto: Na kos jabolka z zobotrebcem dodaj 4 kolesa-grozdje. Na vrhu dodaj zastavico. Dober tek.
https://www.zdravko-lidl.si/zivalce-za-pojest/
PINGVINI IZ BANAN
Sestavine in pripomočki:
-papir za peko
-črna in bela čokolada
-bomboni (Smarties)
-4 banane
Banane olupite in jih razpolovite. Čokolado stopite in jo prelijte v manjšo posodo. Ožji konec banane pomoči v stopljeno čokolado. Ko končate, jih položite na peki papir in nanesite še žlico čokolade na širši del banane. Nalepite oranžen bombon na ožji del za kljun in dva bombona na širši del banane za nogice. Stopite še belo čokolado (potrebujete jo manj kot črne) in dodate pikice na ožji del banane za oči. Počakajte, da se čokolada ohladi in pingvini bodo pripravljeni.
Veliko zabave in dober tek.
https://www.zdravko-lidl.si/pingvini-iz-banan/
Sadna nabodalca
Nabadanje pisanih koščkov na paličice je ustvarjalno in zelo zabavno.
Sestavine:
- razno sadje: jagode, grozdje, kivi, slive, banane, ananas, karambola …
- lesene paličice
- ananas za nabadanje paličic
Priprava:
Svoje najljubše sadje operite in ga narežite. Pri rezanju vam lahko pomaga otrok. Otrok naj koščke sadja natika na lesene paličice tako, da bodo nabodala čim bolj pisana. Čisto na vrhu naj bo rezina karambole, ki ima obliko zvezde in bo naredila nabodala zares posebna.
Starši naj ananas prerežejo na pol. Zgornjo polovico ananasa uporabite kot stojalo za sadna nabodalca. Vanjo previdno zapičite paličice s sadjem in imejte sadno gostijo!
https://www.dobertek.com/recepti/sadna-nabodalca/
ZAMRZNJENI JOGURT S SADJEM
Pripomočki in sestavine:
-Silikonski modelčki za muffine ali papirnati modelčki
-200 g jogurta po izbiri
-sadje npr. maline, borovnice, hruške (katerokoli sadje)
Postopek:
Na dno modelčka za muffine položimo eno žlico jogurta.
Nato dodamo sadje po izbiri in ga s prsti potisnemo v jogurt. Otrok lahko naredi s sadjem smešne obrazke, ali pa sadje naključno potrese po jogurtu.
Modelčke z jogurtom in sadjem položite v zmrzovalnik in počakajte 2 uri oziroma dokler jogurt ni zmrznjen. Ko je zmrznjen jogurt s sadjem pripravljen, ga lahko pojeste kot priboljšek ali pa ga dodate h kosmičem.
RECEPTI IZ TESTA
POLNOZRNATE SKUTINE ŠTRUČKE
Okusne kruhke ali žemljice otroci vedno radi zobajo. Polnozrnate skutine štručke so zdrave in primerne, da jih otroci naredijo sami, z le malce vaše pomoči. Ko bodo okusili, kar so sami spekli, bodo naslednjič k peki in kuhanju pristopili s še večjim veseljem.
Sestavine:
250 g nepasirane skute
250 g polnozrnate pirine moke
1 jajce
1 jedilna žlica oljčnega olja
1 zavitek pecilnega praška iz vinskega kamna
1/2 žličke soli
semena za posip (npr. sezamova, sončična)
Pečico segrejemo na 180°C. Vse sestavine razen semen na hitro vgnetemo v kepo, ki jo razdelimo na 8 delov. Iz njih oblikujemo štručke, ki jih na pekaču zlagamo na papir za peko. Po vrhu potresemo semena in jih s prsti rahlo vtisnemo v testo. Štručke pečemo na srednji višini pečice 10 minut, pri temperaturi 180°C. Postrežemo jih skupaj s kefirjem.
https://www.mlekarna-krepko.si/sl/recepti/kuhajmo-z-otroki-polnozrnate-slane-skutine-strucke/
MASLENI PIŠKOTKI
Naši najljubši spomini iz otroštva so zagotovo o trenutkih, ko smo v domači kuhinji valjali testo za piškote, iz njega izrezovali različne oblike piškotov in še tople pomakali v mleko ali čaj. Piškoti po spodnjem receptu so odlični, zato se priprave pogumno lotite skupaj s svojimi mladimi ljubitelji peke in ustvarite nepozabne trenutke.
Sestavine:
- 300 g masla
- 500 g pirine bele moke
- 150 g rjavega trsnega sladkorja
- 1 jajčni rumenjak
- 1 zavitek bourbonske vanilije
- ščepec soli
Pečico segrejemo na 180°C. Če imamo grob rjavi trsni sladkor, ga v kavnem mlinčku zmeljemo v prah. Z metlico ali električnim mešalnikom zmešamo maslo, rumenjak, sladkor, sol in vanilijo. Na zmes pretresemo moko, na roke vse sestavine skupaj vgnetemo v kepo. Če je masa presuha in se težko vgnete (to je predvsem odvisno od tipa moke), dodamo 1 jedilno žlico hladne vode. Testo razdelimo na 2 dela, pokrijemo s folijo in postavimo v hladilnik za vsaj ½ ure. 3 pekače obložimo s papirjem za peko. Testo odvijemo iz folije in ga med dvema papirjema za peko razvaljamo do debeline 3-4 mm. Z modelčki za piškote izrežemo poljubne oblike po našem okusu, pazljivi bodimo le, da so približno enako veliki (če so eni piškotki zelo majhni, drugi pa bistveno večji, se lahko zgodi, da se eni zažgejo, drugi pa še niso pečeni). Polagamo jih na pekač in pazimo, da niso preveč skupaj, saj se lahko med samo peko nekateri združijo, ker rahlo narastejo. Piškotke pečemo na srednji višini pečice 15 minut, pri temperaturi 180°C. Pečene pustimo 5-10 minut počivati na pekaču, nato jih previdno prenesemo na kuhinjsko rešetko, da se ohladijo.
https://www.mlekarna-krepko.si/sl/recepti/kuhajmo-z-otroki-masleni-piskotki/
PRESTE
Ta recept je primeren za otroke vseh starosti.
Sestavine:
Zavojček kvasa
1,5 žličke sladkorja
¾ žličke soli
Jajce
4 lončki moke
Postopek:
Zavojček kvasa raztopite v kozarčku in pol mlačne vode. Dodajte sol in sladkor. Primešajte moko in gnetite, dokler ne dobite mehkega, gladkega testa. Testo razrežite na manjše dele in skupaj z otrokom začnite oblikovati. Otroci lahko iz testa oblikujejo črke (lahko črkujejo svoje ime), živali, stavbe in vse, kar jim pade na misel. V drugi skledi stepite jajce. S čopičem ga nanesite na površino prest (in po želji lahko čez posujte še malo grobo mlete soli).
Peka je seveda naloga za odrasle. Preste pecite 15 minut pri 150 °C, dokler zlato ne zarumenijo.
Steve in Ruth Bennett. 365 dni brez televizije. Igre za vsak dan v letu
RECEPTI Z ZELENJAVO
MAVRIČNI MUFFINI
Ta recept za pečeno omleto z jajci in zelenjavo je odličen in lahek recept, kjer lahko vključimo tudi naše malčke in je primeren za zdravo malico ali večerjo. V pripravi so vključeni modelčki za muffine, kamor enostavno vlijemo mešanico. V mešanico dodamo različno zelenjavo, mešanico vlijemo v modelčke in jih postavimo v pečico in popečemo.
V mešanico lahko dodate različno kombinacijo zelenjave. Priporočamo, da otrok sam izbere tisto, ki mu je najljubša. Če bo vključen v proces priprave, bo tudi raje to pojedel. Le kateri otrok ne bi rad poskusil mavričnih muffinov?
Sestavine za 6 muffinov:
– 1 žlica olivnega olja
– polovica paprike
– polovica bučke
– 1 čebula
– 1 korenček
– 2 žlici sladke koruze
– 50 g sira
– 3 večja jajca
Postopek:
– Pečico segrejte na 180 ℃.
– Pripravite sestavine: narežite papriko in čebulo, naribajte korenček in sir in operite ter posušite koruzo.
– V ponvici segrejte olivno olje in pražite čebulo in papriko nekaj minut, dokler se ne zmehčata. Nato odstavite z ognja in dodajte nariban korenček in koruzo.
– Jajca ubijte v posodo in ga zmešajte. Vmešajte zelenjavo in nariban sir.
– Mešanico dodajte v modelčke za muffine.
– Pecite 25 min do zlate barve.
– Muffine nekaj minut pustite, da se ohladijo, nato pa postrezite.
Kot rečeno, lahko uporabite tudi drugo zelenjavo, na primer: grah, por, paradižnik, fižol, špinačo, brokoli ali cvetačo. Po želji lahko dodate tudi gobice ali šunko.
Vir: https://www.eatsamazing.co.uk/rainbow-food/picnic-time-with-the-organix-no-junk-challenge
PICA BUČKE
Te pica bučke so super način, da vključimo v obrok zadostno količino zelenjave. Lahko jih vključimo kot prilogo k mesu ali pa so le zdrav prigrizek. Pri pripravi naj sodeluje tudi vaš otrok in čeprav ni ravno ljubitelj bučk, boste presenečeni, kako jih bo rad poskusil.
Sestavine:
- 1 žlica olivnega olja
- 1 bučka
- 1 žlica paradižnikovega pireja
- 100 g kroglic mozzarele
- Italijanska posušena mešana zelišča
Postopek:
- Pečico segrejte na 200 °C. Pekač namažete z olivnim oljem.
- Bučko operete, odrežete konce ter jih zavržete.
- Bučko narežite na debele rezine.
- Rezine položite na pekač in premažite s preostalim oljem.
- Bučke pečemo 10 minut nato vzamemo pladenj, obrnemo vse koščke bučk in na vsak kos razporedimo tanko plast paradižnikovega pireja.
- Na vsako rezino dodajte eno kroglico mozzarele (večje rezine morda potrebujejo dve) in jih posujte z zelišči.
- Bučke popečete še 8 minut, da se bučke popečejo in sir stopi.
Pred serviranjem jed pustite na hladnem nekaj minut, saj bo ZELO vroča!