Enostavne aktivnosti za urjenje finomotorike ter grafomotorike
ENOSTAVNE AKTIVNOSTI ZA URJENJE FINOMOTORIKE TER GRAFOMOTORIKE
V današnjih dneh, ko imamo omejen dostop do trgovin nam lahko spodnje ideje pomagajo pri razvijanju otrokovih veščin finomotorike ter grafomotorike. Ideje so enostavne, zanje potrebujemo večinoma pripomočke, ki jih najdemo v skorajda vsakem domu.
1. ZABAVA S PEKAČEM ZA MUFFINE: pred otroka položimo pekač za muffine. Na drugi navaden pladenj stresemo po pol pesti različnih materialov kot so: riževa zrna, fižol, gumbi, natrgani koščki papirja, nekaj vatiranih paličic in še druge drobni materiali, ki ga najdete po stanovanju. Otrok naj razvršča materiale iste vrste v luknje pekača. Ključno je, da so materiali drobni, da uri finomotorične spretnosti. Pomembno je, da materiale prijema s konicami prstkov. Z mlajšim otrokom lahko urite tudi razvrščanje in poimenovanje po barvah (razvrščajo lahko barvne gumbe, koščke barvnega papirja…
Poleg motoričnih spretnosti pa lahko pekač za muffine uporabite tudi za igro zvočni spomin, ki ga lahko skupaj z otrokom naredite doma.
2. NAKIT IZ SLAMIC: če imate doma slamice, jih narežite na koščke in naj jih otrok natika na vrvico in si naredi zapestnico, ogrlico. Če imate barvne, lahko z otrokom urite tudi različna zaporedja. Prilagoditev za malčke: koordinacijo oko-roka lahko urite z na tretjine narezanimi praznimi tulci toaletnega papirja. Predšolski otroci: otroku nanizajte določen vzorec iz barvnih slamic na vrvico in ga položite pred otroka. Naj otrok skopira vaš vzorec. Lahko pa na slamice natikate tudi makarone, slamice pa zapičite v plastelin.
3. FINOMOTORIKA ZA NAJMLAJŠE: vzemite prazno plastično steklenico(voda, sok) in pest fižola, gumbe, kamenčke, drobne testenine (kar imate od drobnih predmetov pri roki) in otrok naj jih spravi skozi luknjo steklenice
4. PRETIKANKA IZ CEDILA: pred otroka položite kuhinjsko plastično cedilo in vrvico. Otrok naj uri pretikanje skozi luknjice.
5. SLIKA IZ GUMBOV, FIŽOLA, RIŽA: na list papirja narišite z debelejšim črnim flumastrom enostaven motiv (nekaj v skladu z otrokovimi interesi). Otrok naj na črte polaga gumbe, fižol.
6. ZABAVNI PLASTELIN: z otroki (mlajšimi in starejšimi) oblikujte drobne kroglice iz plastelina, naredite gnezda za ptičke, naredite deževnike… Če nimate plastelina, ga lahko naredite sami doma (recept spodaj). Da je stvar še bolj zabavna lahko v plastelin otroci polagajo tudi različne drobne materiale (zaponke za papir, testenine…) in izdelajo različne domišljijske like.
Sestavine za domači plastelin
- 1 skodelica moke
- Pol skodelice soli
- 1 skodelica vode
- 2 žlici olja
- 1 pecilni prašek
- Barvo za hrano (po želji)
Priprava
V kozico damo suhe sestavine in prilijemo vodo.
Kuhamo na srednjem ognju in neprestano mešamo. Masa se bo počasi začela strjevati – takrat ogenj malo zmanjšamo.
Če uporabimo tudi barvo, jo dodamo proti koncu kuhanja. Ko se začne odbijat od posode, mešamo še malo dokler ne dobimo kompaktno testo – plastelin. Preložimo ga na peki papir, spodaj pa podložimo desko. Pustimo ga 5 minut, da se ohladi.
Ohlajen domači plastelin zgnetemo, da dobimo gladko obliko. Ponudimo ga otrokom, zraven pa lahko pripravimo otroške kuhinjske pripomočke ali razne bleščice in bunkice, da spodbudimo njihovo domišljijo.
7. GRAFOMOTORIKA MALO DRUGAČE: na pladenj stresite vrečko zdroba. Na list papirja (manjše kartončke) narišite predloge grafomotoričnih vzorčkov otrok pa naj izžreba določen vzorček in ga nariše v zdrob. Zelo priporočljiva predhodna aktivnost preden ponudite otroku delovne liste grafomotorike, saj s tem krepite otrokove čutne zaznave in mu olajšate učenje.
TIPAM IN SE UČIM: iz tršega papirja izrežite kvadrate (10x10cm). Vzemite lepilo (če ga nimate, uporabite za lepilo moko in vodo). Na kartončke narišite s flumastrom različne grafomotorične vzorčke, števila, oblike. Po črtah namažite lepilo. Posujte z zdrobom. Ko se posuši naj otrok s prstki potuje po vzorčkih, za krepitev zaznav mu nekajkrat vodite roko čez vzorčke medtem pa naj ima otrok zaprte oči. Predšolskim otrokom po te aktivnosti ponudite delovni list grafomotorike.
ČRKE IZ KUHINSKEGA PRIBORA: na pladenj z posutim zdrobom naj otrok polaga kuhinjski pribor v obliki posameznih črk abecede. Za vizualno pomoč mu ponudite list papirja na katerem so narisane posamezne črke. Otrok naj izbira poljubne črke, skupaj jih prepoznajte in poimenujte, nato pa še oblikujte na pladnju.
ČRKE IZ GUMBOV, FIŽOLA: na liste papirja (bolje je, če je papir trši) z barvnimi flomastri na veliko narišite posamezne črke abecede, števila. Otrok naj na narisane črke, števila oblikuje iz plastelina, polaga gumbe na črto, fižol, makarone… S tem uri prepoznavo in obliko določenih črk, števil na multisenzoren način.
ČRKE, ŠTEVILA NA OGLEDALU: pladenj zmočite pod vodo in na pladenj razmažite peno za britje (dno naj bo celo prekrito s peno). V peno narišite grafomotorični vzorec, oblike (različne črte(navpične, vodoravne, diagonalne), valove in otrok naj vzorec ponovi za vami. Nadgradnja za trening pomnjenja: narišite sliko iz kombinacije grafomotoričnih oblik, otrok si jo mora zapomniti in jo narisati po predhodno narisani predlogi.
VTIKANKA ZA MLAJŠE OTROKE: v kartonasto embalažo npr. od mleka z škarjicami za nohte izdolbite luknje v katere naj otrok skuša vtakniti paličice za ušesa.
URJENJE STRIŽENJA: za mlajše otroke, ki se učijo striženja narežite trši papir, lepenko na tanke trakove, tako, da otrok z enim gibom prestriže trak. Lahko striže tudi plastelin, slamice. Važno, da začnete s tršim materialom. Za otroke, ki že obvladajo striženje naredite kartončke z različnimi geometrijskimi oblikami, vzorci, ki vključujejo krive, oglate in ravne linije otrok pa naj čim bolj natančno striže po zarisani črti.
ZABAVA S KROGLICAMI IZ PAPIRJA: natrgajte list papirja na tanjše trakove (prbl.2cm). Otrok naj te trakove trga na čim manjše koščke (pomembno je, da pri tem sodelujeta obe roki sočasno), nato jih naj oblikuje s prsti v kroglice. Kroglice lahko uporabite za različne likovne izdelke (npr. kroglice nalepite v narisan oblak, zvonček ipd.), ali za zabavno igro »kdo pihne dlje«, ko otrok piha s pomočjo slamic kroglice iz papirja v daljino. Tisti, ki pihne kroglico dlje je zmagovalec.
AKTIVNOSTI S SPONKAMI ZA PAPIR: pred otroka položite pest sponk za papir. Otrok naj jih skuša zapeti na papir(lažje je, če mu najprej ponudite trši papir). Da je otroku bolj vizualno privlačno lahko na trši papir narišete kakšen motiv, ki ga zaponke dopolnijo. Lahko pa uporabite tudi barvni plastelin v katerega otroci po barvah natikajo barvne sponke.
SRAJCA, PAS IN JOPICA: z otrokom lahko urite finomotoriko tudi s pomočjo oblačil. Predenj postavite srajco z gumbi, jopo z zadrgo, pas. Pokažite mu kako se odpne/zapne gumbe in otrok naj ponovi za vami. Urite dokler aktivnosti (tako zapenjanja/odpenjanja) ne obvlada.
AKTIVNOSTI S ŠČIPALKAMI: vzemite plastično posodo in otrok naj na njen rob namešča ščipalke. Mlajši otroci naj nameščajo mehkejše ščipalke. Starejši otroci lahko s ščipalkami tudi premeščajo določene materiale (kroglice iz papirja, ki jih predhodno naredijo, riževa zrna) iz ene posode v drugo, podobno aktivnost pa lahko starejši otroci izvedejo še z pinceto. Prav tako lahko z vašo pomočjo narišejo majčke in jih s ščipalkami obešajo na vrv.
IGRA Z LEGO KOCKAMI, SESTAVLJANJE SESTAVLJANK
AKTIVNOST Z GUMICAMI IN DUPLO PLOŠČO: vzemite par navadnih gumijastih elastik (če jih nimate lahko uporabite tudi gumice za lase) ter ploščo za duplo kocke. Otrok naj natika gumice čez izbokline plošče in oblikuje različne oblike (kvadrat, trikotnik) in poljubne figure.
ŠTAMPILJKE IZ GOBICE ZA POMIVANJE: vzemite novo gobico za pomivanje in jo razrežite na koščke različnih oblik, otrok pa naj z njimi odtiskuje različne oblike, dela zaporedja iz štampiljk.