26/03/2020
Aktivnosti za podporo gibalnemu razvoju
AKTIVNOSTI ZA PODPORO GIBALNEMU RAZVOJU
- PREDEN GREM V VRTEC: igrico se igramo tako, da postopoma podaljšujemo seznam gibov, ki jih zaporedoma opravimo. Npr. preden grem v vrtec naredim 10 počepov. Naredimo počepe. Starš nadaljuje; preden grem v vrtec naredim 10 počepov in 5 poskokov. Izvedemo gibe. Otrok nadaljuje: preden grem v vrtec naredim 10 počepov, 5 poskokov in 3x dvignem roke. Izvedemo. Igrica uri tudi slušno pomnjenje in zmožnost zaporedij.
- KROŽNI TRENING: na vaše povelje začnete z otrokom izvajati slednji ciklus gibalnih vzorcev: 10 poskokov sonožno-raznožno sočasno z gibanjem rok,10 zajčjih poskokov, tek na mestu (10 sek), poskok na eno nogo, poskok na drugo nogo. Ponovite kolikokrat želite. Lahko uporabite tudi kot gibalni odmor med ostalimi aktivnostmi.
- UGANI OSEBO: z otrokom se usedete vsak na svoj stol. V mislih si zamislite eno poznano osebo/ predmet v sobi. Otrok ima na voljo 20 vprašanj, ki vam jih postavlja, da ugotovi koga/kaj imate v mislih. Lahko odgovarjate zgolj z »ja« ali »ne«. Če je vaš odgovor na vprašanje »ja« mora teči na mestu za 10 sek, če je vaš odgovor »ne« mora otrok narediti 10 zajčjih poskokov.
- GLASBENI KIPI: prižgite radio ali pa predvajajte na računalniku priljubljeno pesem. Naloga otroka je, da se, ko nenadoma ustavite glasbo otrok takoj ustavi »zamrzne« in tako ostane dokler ne predvajate naprej glasbe. Če se predtem premakne mora narediti pred nadaljevanjem npr. 5 poskokov, teči na mestu za 10 sek , hoditi po vseh štirih po nazaj za 10 sek ipd. igra uri samoregulativne sposobnosti otrok.
- ZDRAVA/NEZDRAVA NAVADA: povejte, da boste otroku govorili stavke, ki ali pomagajo pri našem zdravju ali pa mu škodujejo. Npr.: prehranjevanje z zelenjavo. Čips za malico. Ipd. Če navada pripomore k zdravju otrok naredi 3 zajčje poskoke, če škoduje pa 3 žabje poskoke. Enako igrico se lahko igrate tudi na temo zdrava/nezdrava hrana, domače/divje živali ipd…
- PLES: z otrokom si zavrtite priljubljeno glasbo in zaplešite. Lahko si izmislite tudi plesno koreografijo in pripravite nastop za preostale družinske člane ali pa naredite plesno tekmovanje, kjer se za krajši čas predstavi s plesom vsak izmed družinskih članov. Če se ne počutite suvereni v plesu in vam ta ni v veselje pa lahko otroku predvajate kakšnega od spodnjih posnetkov koreografij. https://www.youtube.com/watch?v=8LnlCo4M-Bg&list=PLL7beOYvKrnd-Kj8dR3QuxQS54jCwSZ6L&index=5&t=0s
- TEKMA Z BALONI: napihnite dva balona ali več (če se igrajo še sorojenci). Na vaš znak mora otrok iz enega konca stanovanja priti do drugega medtem ko ima med nogami balon, ki mu ne sme med skakanjem pasti na tla. Zmaga, komur prvemu uspe priti iz enega konca stanovanja na drugega.
- TEK MED OVIRAMI: postavite na tla dnevne sobe različne ovire (škatle, plastične sklede oz. kar imate pri roki). Naloga otroka je, da ovire preskakuje, teče med njimi, hodi med njimi po vseh štirih naprej/ nazaj, skače med njimi po eni nogi, »vozi samokolnico« med njimi ipd. Lahko postavite tudi stole pod katere se plazi. S to igro urite tudi orientacijo v prostoru in prostorske pojme (nad/pod,za, pred, med).
- METANJE NA KOŠ: poiščite kartonasto škatlo, škatlo za shranjevanje igrač, morda košaro in se igrajte z otrokom kdo zadene več košev. Nalogo lahko stopnjujete tako, da premikate razdaljo med metalcem in košem, nastavljate različno višino koša.
- ODBIJANJE BALONA: napihnite balon in ga odbijajte. Glavna naloga je, da ne pade na tla. Z otrokom lahko urite tudi prepoznavo leve in desne strani na način, da mu govorite s katero roko/nogo naj odbije balon. 1. različica: otrok naj odbija balon z komolcem, glavo, različnimi deli telesa. 2. različica z loparjem: dajte otroku v roko knjigo in naj z knjigo/loparjem za badminton (če jih imate) odbija balon. Lahko pa sami naredite loparje iz papirnatih krožnikov in malih lesenih palčic, če jih imate, lahko pa preprosto zalepite leseno kuhalnico na papirnati krožnik. Še ena težja različica: dajte se na vse štiri pa nazaj in skušajte odbijati balon z nogo!
- HOKEJ Z METLO IN BALONOM: predšolski otroci lahko koordinacijo urijo tudi s pomočjo metle in balona. Nekje v prostoru postavite gol (košara za perilo, škatla….) in otrok mora s pomočjo metle spraviti balon v koš.
- RAVNOTEŽNA IGRICA: po dnevni sobi postavite različne ovire (vzglavnik, plastično posodo, različne škatle. Otroku dajte v stegnjeni roki knjigo in nanjo položite balon. Otroku povejte, da je njegova naloga, da prinese balon od enega konca stanovanja do drugega, ne da bi mu balon padel na tla. 2. različica; enaka naloga samo da tokrat otroku ponudimo kuhalnico na kateri prenaša duplo kocko mimo ovir iz enega konca stanovanja do drugega. Naj se zabava začne!
- POSKOKI, POSKOKI, POSKOKI: na tla dnevne sobe položite vrv, dolgo zloženo brisačo v roli ali kaj drugega kar omogoča razmejitev. Otrok naj uri poskoke naprej/nazaj čez črto, bočno naprej/nazaj.
- POTRES, POPLAVA, POŽAR: otrok se prosto giblje po prostoru, ko rečete potres, mora kar najhitreje priti do podbojev vrat, če rečete poplava skočiti/splezati na nekaj dvignjenega, če rečete požar pa se uležti na tla. S to igrico uri tudi slušno pozornost.
- BALINANJE S PLASTENKAMI: če imate na voljo prazne plastenke, jih do polovice napolnite z vodo. Postavite jih kot keglje. Vzemite žogo in zabava se lahko začne.
- JOGA ZA OTROKE: na spletu je mnogo posnetkov joge za otroke. Eden izmed njih je https://www.youtube.com/watch?v=AZEcZG7yyNA.
17. OGLEDALO: ključni namen igrice je, da otrok posnema gibanje. Izvajate različne gibe ob glasbi, otrok pa jih mora posnemati in izvajati natančno tako kot vi. Nato vlogi zamenjate.
18. METANJE V TARČO: nalepite kroge narisane na list papirja A4, izrežite in jih nalepite z lepilnim trakom na steno/vrata. Otrokova naloga je, da skuša zadeti tarče. Začnite metanje z bližnje razdalje, ki jo ščasoma povečujete. Lahko uporabite tudi tarčo, če jo imate doma.