16.april – Svetovni dan glasu
16. aprila obeležujemo Svetovni dan glasu. Cilj Svetovnega dneva glasu je izpostavljanje pomembnosti glasu v vsakodnevnem življenju. Glas je orodje komunikacije in se uporablja tudi v znanosti (fizika, psihologija, fonetika, umetnost, biologija…). Leta 1999 so ta dan predlagali otorinolaringologi ter patologi glasu in jezika, zdaj pa se proslavljanje Svetovnega dneva glasu širi po vsem svetu s koncerti, simpoziji, odprtimi vrati ordinacij za glas in inštitucij za izobraževanje glasu, s televizijskimi in radijskimi oddajami…
Otroci dobro poznajo razgibavanje jezičkov in vaje za glas, ki jih izvajamo v vrtcu. Ker se jim govorni organi še razvijajo, otroci pogosto potrebujejo tudi logopedsko obravnavo.
V sklopu projekta Lahkonočnice bodo vsak četrtek izšle tri nove logopedske pravljice z videom in animacijo, s katero lahko vadite določen glas.
Nina Mav Hrovat
Nina Mav Hrovat
Nina Mav Hrovat
Nina Mav Hrovat
Nina Mav Hrovat
Nina Mav Hrovat
Zvočne pravljice so odličen pripomoček za razvoj govora. Sprva je namreč treba pozorno prisluhniti dogodivščinam. Šele ko slušno razlikujemo glasove med seboj, nam gredo tudi tisti zapleteni lažje z jezika. Zato ušesa na plan, jezičke v bran!
V seriji je 12 pravljic za 12 težje izgovorljivih glasov (K, G, T, D, S, Z, C, L, Š, Ž, Č, R). Vsaka pravljica je nadgrajena s petimi kratkimi animiranimi videi, ki vabijo na zabavno glasovno telovadbo.
Logopedske pravljice so nastale skupaj z logopedinjo Moniko Rataj. Pravljice, v katerih je vse polno besed za boljši potek govorno-jezikovnega razvoja, je duhovito spisala pravljičarka in vzgojiteljica Nina Mav Hrovat. Berejo jih najbolj vešči in razločni bralci, znani dramski igralci.
Lahkonočnice so premišljeno oblikovale serijo logopedskih pravljic z vajami za razvoj poslušanja in govora.
Ob njih se bodo otroci neizmerno zabavali, medtem pa urili svoja govorila. Staršem in vzgojiteljem bodo v pomoč pri premagovanju izzivov, ki jih imajo otroci ob slušnem razlikovanju in izgovarjanju posameznih glasov.
Seveda izbrane pravljice ne nadomeščajo obiska pri logopedu, so pa dobra spodbuda. Naj vam bodo v navdih in otrokom v pogum.
Vir. https://www.lahkonocnice.si/na-obisku/logopedske-pravljice/