Naglavne uši so majhni zajedalci, ki se hranijo s krvjo na lasišču. Ob tem puščajo drobne rdeče pike, ki povzročajo srbenje. Odrasla uš odloži drobna bela jajčeca – gnide k lasnemu korenu, kjer se močno prilepijo (po tej lastnosti gnido ločimo od prhljaja, ki ga zlahka dvignemo z nohtom). V enem tednu se iz gnide izleže mlada uš – ličinka, ki nadaljuje prehranjevanje in razmnoževanje.
Uši ne letajo ali skačejo, prehajajo s posameznika na posameznika ob neposrednem stiku glave z glavo. Selijo se po oblačilih, preko pokrival, vzglavnikov, brisač, plišastih igrač, glavnikov,… Najraje se zadržujejo za ušesi in na zadnjem delu lasišča.
Uši niso znak slabe higiene, saj se namreč dobro počutijo na čisti glavi in nikakor niso nič sramotnega.
NAVODILA ZA RAVNANJE OB POJAVU UŠI
Ko opazimo uši, glavo nagnemo nad umivalnik ali banjo ali pa si podložimo bel papir (na svetli podlagi je sivkaste uši lažje opaziti) in prečešemo lasišče z gostim glavnikom.
Obolelega zdravimo s sredstvi proti ušem – šamponi, geli in kremami, ki jih dobite v lekarnah, kjer vam bodo ustrezno svetovali in odgovorili na vaša vprašanja. Sredstva večinoma uničijo odrasle uši, lahko pa ostane nekaj gnid, zato postopek razuševanja ponovite čez 7-10 dni, ko se iz preostalih gnid izležejo nove uši.
O pojavu uši obvestite svojo vzgojiteljico in morebitne popoldanske dejavnosti, ki jih otrok obiskuje.
Pričnite izvajati higienske ukrepe.
HIGIENSKI UKREPI
Vse predmete za osebno higieno (krtače, glavnike, sponke, …), in igrače je potrebno oprati z milnico v vroči vodi najmanj 10 minut.
Tekstilne predmete (oblačila, pokrivala, posteljnino, brisače, okrasne blazine, plišaste igrače …) operite pri najvišji dovoljeni temperaturi in prelikajte z likalnikom.
Obleke in predmete, ki se ne smejo prati, odstranite ali neprodušno zaprite v plastično vrečko za 14 dni; nekateri jih tudi zamrznejo.
Otroke, predvsem deklice, opozorite, naj si času pojava uši ne izposojajo sponk za lase, gumic in glavnikov.
Z ušmi okuženim otrokom ne hodite na javna mesta, kjer se zadržuje večje število ljudi, dokler ne odpravite uši.
NAVODILA VRTCA
Starše, ki ste opazili uši ali gnide pri vašem otroku, prosimo, da doma poskrbite za odstranjevanje uši in OTROKA NE VODITE V VRTEC DOKLER UŠIVOST NI ODPRAVLJENA. To pa pomeni, da odstranite tudi vsa jajčeca-gnide, iz katerih se kasneje razvijejo uši. Za dolgoročen uspeh je potrebno, da z las odstranite vse uši in gnide do zadnje. Če se vam ne posreči, se nadloga z ušmi kmalu ponovi.
RAZUŠEVANJE JE PO ZAKONU O NALEZLJIVIH BOLEZNIH OBVEZNO IN JE NALOGA STARŠEV!
Prosimo vas, da upoštevate navodila in priporočila vzgojiteljic in otroka v takem primeru nemudoma odpeljete iz vrtca.
Le tako, s skupnim sodelovanjem in hitrimi, pravimi ukrepi bomo lahko uspešno odpravili uši in preprečili njihovo širjenje.